Prodej chalupy 5+kk

Horní Orlice

PRODÁNO

Dispozice
5+kk

Obytná plocha
220 m2

 

Plocha pozemku
520 m2

Počet podlaží
přízemí a podkroví

Video prohlídka a virtuální prohlídka

Popis nemovitosti

Chalupa 5+kk Horní Orlice

Nabízím vám k nákupu poloroubenou chalupu na pomezí Orlických hor a Jeseníků jen 10 km od vyhlášeného resortu Dolní Morava v obci Horní Orlice. Je to menší klidná obec 3 km pod Mariánskou Horou – duchovním poutním místem, které určitě musíte navštívit. Na vrcholu hory najdete klášter Hedeč s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, perfektní restauraci a nádherné výhledy do krajiny. Veškerá občanská vybavenost, obchody, úřady, dopravní uzel (autobusy, vlak), kultura a zábava jsou dostupná ve 4 km vzdáleném městě Králíky, o němž existují historické zmínky už ze 13. století. Z chalupy je to tedy 5 minut autem na nákupy, na dobré jídlo nebo za zábavou. Po cyklostezce je to na kole čtvrt hodinky jízdy.

Oblast pod Králickým Sněžníkem je vyhlášená a velmi využívaná k rekreaci a sportu. Mnoho cyklistických stezek, běžkařských stop, skiareálů a turistických tras vás tady rozhodně nenechá jen tak zahálet u krbových kamen. I když odpočinek po sportovním výkonu nebo jen po procházce lesem na tomto tichém místě, kde chalupa už více než 130 let stojí, vám bude ledaskdo závidět.

Roubená část budovy byla postavena už v r. 1890, zděná přístavba byla dostavěna v r. 1918 a sloužila původně jako zájezdní hostinec. Dnes je v této zděné části chalupy velká kuchyně a společenská místnost (42 m2). Hlavní místnost ve zděné části budovy disponuje krbovými kamny, sporákem na PB, myčkou, lednicí a prostě vším potřebným.  Lze ji tedy pro všechny ostatní samostatné pokoje využít jako společnou kuchyni, jídelnu i společenský sál. Jen ten kulečník bohužel není součástí prodeje ?.

V roubené části v přízemí je prostorný pokoj (32 m2) s kachlovými kamny a rozkládacími pohovkami. Také je zde přípojka vody, i když staré smaltové umyvadlo slouží dnes spíše jako dekorace. Vybudování malé kuchyňky tak nebude velký problém. Z pokoje je přístupná také menší ložnice (11 m2).  Pohodlně se tu tedy vyspí i větší rodina.

Před cca 20ti lety majitelé v podkroví vybudovali dva velké pokoje pro rodiny svých dětí (44 m2 a 47 m2). Jeden z pokojů má v trámoví i vybudované mezipatro na spaní. Každý z podkrovních pokojů má vlastní kamna na dřevo a také připravenou přípojku vody a odpadu. Takže každý z pokojů můžete jednoduše přebudovat na pokoje s vlastní kuchyní. V podkroví i je společný prostor nad schodištěm využitelný pro posezení a na patře je i samostatné WC. A jedna komora pro uložení lyží, nářadí apod.

Chalupa tak může poskytnout zázemí pohodlně pro tři velké rodiny. Pouze koupelna s WC v přízemí je společná. Ale jistě by bylo možné to přestavět tak, aby každý pokoj měl svoje WC a sprchu. Ale to už by bylo na novém majiteli. Ovšem jestli vás při čtení těchto řádků napadla myšlenka, že by to byla zajímavá investice na pronajímání, nezbývá než souhlasit. Nejen v zimě a v létě, ale po celý rok je tady klid a spousta vyžití. A i kdyby byla chalupa obsazená jen za mimosezónní ceny, za které se pronajímají okolní chalupy, a pouze například 20 týdnů v roce, bude návratnost celé investice cca 12 let. Pokud zvážíte ještě nějakou rekonstrukci pro pohodlí vaše i klientů, zvýší se sice i celková vstupní investice, ale také potom můžete počítat už s vyšší, než jen mimosezónní cenou pronájmu a samozřejmě s vyšší obsazeností.

A teď ještě k venkovním a dalším prostorám. V zadní části domu je velká zastřešená terasa pro posezení minimálně 20ti hostů. Najdete tam krbové topeniště využívané i na grilování, udírnu, a velkou zásobu dřeva. Za domem je ještě kůlna na nářadí, na zahradě nechybí ohniště s žulovou deskou na grilování a stín v parném dni poskytne mnoho stromů a keřů. Ty vytvářejí na zahradě za chalupou i nezbytné soukromí.  Mimochodem rostou tam i výborné švestky. Ovoce, nápoje a další potraviny je možné uskladnit v kamenném sklepě s padacími dveřmi pod schodištěm.

Na chalupě proběhlo v posledních desetiletích k mnoha stavebním úpravám a renovacím. Ovšem po letech častého užívání by si samozřejmě nějaké opravy už chalupa opět zasloužila. Za poslední roky se také výrazně zvýšily nároky na pohodlí a komfort i při chalupaření. I když topení dřevem v kamnech je romantické a prostory chalupy pohodlně vytopí, každý podle svého gusta si temperování přes nevyužité měsíce a dálkové zapínání topení před příjezdem musí vyřešit podle svého. Voda ze studny je zde pouze užitková, na pití je vhodné si vodu dovézt nebo koupit. Velký 9 m3 septik je třeba občas také vyvézt a v době vegetace je potřeba se postarat i o plot, zahradu a stromy.  Ovšem odměnou za odvedenou práci vám bude ten pravý odpočinek, který po pracovním maratonu každý potřebujeme.

Těším se, až se tam s vámi pojedu znovu podívat a strávím tam s vámi krásný čas na osobních prohlídkách chalupy. To nebude pro mě čas práce. Když jsme přijeli poprvé s mojí ženou a synem chalupu okouknout, první, co mi Šárka řekla bylo, ať chalupu neprodávám, ale ať jí koupím já. A věřte mi, že se mi ta myšlenka zalíbila. Tak si pospěšte, než mě moje žena přemluví. Potom už chalupa nebude k mání ?.

Protože je chalupa v katastru nemovitostí vedená jako rodinný dům s číslem popisným, není tam žádné omezení z pohledu financování. Na domě nejsou žádné závazky, zástavy, břemena ani další omezení. Rádi zajistíme výhodnou hypotéku nebo případně i úvěr ze stavebního spoření.

Až se k nám budete chystat na prohlídku, rozhodně doporučuji – udělejte si na ten den čas a prozkoumejte i okolí. A nezapomeňte vzít s sebou i děti. Bude to pro vás pro všechny určitě hezký výlet.

Pro vaši informaci a naplánování cesty uvádíme ještě několik zajímavých odkazů:

Horní Orlice pro turisty: http://www.kralickysneznik.net/lokalita/16/Horni-Orlice

Hedeč: http://www.klasterkraliky.cz/

Město Králíky: https://www.kraliky.eu/

Resort Dolní Morava: https://www.dolnimorava.cz/

Wikipedie dokonce chalupu zobrazuje jako příklad místní lidové architektury: https://cs.wikipedia.org/wiki/Horn%C3%AD_Orlice

Podrobné informace

Druh: Prodej
Typ: Chalupa 5+kk
Adresa: Horní Orlice 22, 561 69 Červená Voda
Poloha objektu: Klidná obec

Voda: Užitková ze studny
Typ budovy: Poloroubená
Stav: Po úpravách
Odpad: sveden do septiku

Plocha pozemku: 520 m2